Azərbaycan nümayəndə heyəti Daşkənddə keçirilən seminarda iştirak edir
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov, Azərbaycan Respublikası Medianın İnkişafı Agentliyinin icraçı direktoru Əhməd İsmayılov, Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Əliyev, həmçinin bir sıra dövlət qurumlarının məsul şəxslərindən ibarət nümayəndə heyəti Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində təşkil olunan "İnformasiya xidmətləri 2024: milli və beynəlxalq təcrübə" adlı seminarda iştirak edirlər.
Özbəkistanın İnformasiya və Kütləvi Kommunikasiya Agentliyi tərəfindən təşkil olunan tədbirdə Türk Dövlətləri Təşkilatı ölkələrinin müvafiq qurumları arasında səmərəli kommunikasiyanın qurulması, qarşılıqlı informasiya mübadiləsi və dialoqun aparılması əsas mövzulardandır. Türk dövlətləri yalnız iqtisadi və mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsi istiqamətində deyil, həmçinin informasiya sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə maraqlıdır. Buraya, feyk xəbərlərlə və dezinformasiya ilə birgə mübarizə, qurumlar arasında operativ dialoq daxildir. Bu məqsədlə üzv ölkələrin media və dövlət qurumlarının nümayəndələri mütəmadi olaraq Azərbaycan, Türkiyə və Qazaxıstanda keçirilən tədbirlərdə (seminar, treninq, forum və sairə) iştirak edirlər.
Seminarda Azərbaycan Respublikası Medianın İnkişafı Agentliyinin departament müdiri Rasim Bağırov Azərbaycanda KİV-lər, medianın inkişafı tendensiyaları, dövlət qurumları ilə media arasında əlaqələr barədə təqdimatla çıxış etmişdir. Bundan başqa, Türkiyə, Qazaxıstan və Özbəkistanın müvafiq qurumlarının nümayəndələrinin məruzələri dinlənilmişdir. Tədbir may ayının 30-dək davam edəcəkdir.

Azerbaijani delegation participates in the seminar held in Tashkent
Chair of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Ismat Sattarov, Executive Director of the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan Ahmad Ismayilov, Chair of the Board of the State Information Agency of Azerbaijan Vugar Aliyev, as well as officials from various governmental bodies attend the seminar on the theme "Information services 2024: National and international experiences" held in Tashkent, Uzbekistan.
The main topics of the event, organized by the Information and Mass Communication Agency of Uzbekistan, are the establishment of effective communication, exchange of information and dialogue between the relevant state institutions of the Turkic States Organization countries. Turkic states are interested not only in the field of strengthening economic and cultural relations, but also in expanding cooperation in the field of information. This includes a joint fight against fake news and disinformation, and an operational dialogue between institutions. For this purpose, representatives of media and state institutions of member countries regularly participate in events (seminar, training, forum, etc.) held in Azerbaijan, Turkiye and Kazakhstan.
In the seminar, Rasim Bagirov, head of department at the Media Development Agency, made a presentation on media landscape in Azerbaijan, media development trends, and relations between state institutions and the media. Also, representatives from the relevant institutions of Turkiye, Kazakhstan and Uzbekistan delivered country reports. The event will last until May 30.