“Azərbaycanda televiziya reytinqlərinin ölçülməsində yeni sistemin tətbiqi” mövzusunda təqdimat tədbiri keçirilmişdir.
06.10.2021 11:54
30 sentyabr 2021-ci il tarixdə Bakıda Milli Televiziya və Radio Şurasının təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda televiziya kanallarının reytinqlərinin ölçülməsi sisteminin tətbiqinə həsr olunmuş təqdimat tədbiri keçirilmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev, Milli Televiziya və Radio Şurasının sədri İsmət Səttarov, Medianın İnkişafı Agentliyinin icraçı direktoru Əhməd İsmayılov, digər rəsmi şəxslər, ümumölkə və peyk televiziya kanallarının, habelə reklam agentliklərinin rəhbərləri, həm yerli, həm də əcnəbi  reklamverən şirkətlərin səlahiyyətli nümayəndələri, beynəlxalq ekspertlər iştirak etmişlər.
Tədbir çərçivəsində teleölçmələr sahəsində beynəlxalq ekspertlər olan Renata Uhlarikova və Puşkar Kulkarni ("Pure X Media" şirkəti) tərəfindən yeni ölçmə şirkətinin seçimi üzrə Milli Televiziya və Radio Şurası və "Pure X Media" şirkətinin birgə fəaliyyətinin nəticələrinə həsr olunmuş video təqdimat göstərilmiş, layihənin reallaşdırılması prosesi və müddətləri barədə ətraflı məlumat verilmiş, həmçinin, beynəlxalq televiziya ölçmələri şirkəti olan "Kantar"ın 2022-ci ilin noyabrından etibarən Azərbaycanda televiziya ölçmələrində istifadə olunacaq texnoloji imkanları nümayiş olunmuşdur.

Presentation on the topic "Application of new Television Audience Measuring (TAM) system in Azerbaijan” was held
06.10.2021 11:54
A presentation dedicated to the application of new Television Audience Measuring (TAM) system in Azerbaijan, organized by National Television and Radio Council was held in Baku on September 30, 2021.
The event was attended by the Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev, the Chair of National Television and Radio Council İsmat Sattarov, the Executive Director of Media Development Agency Ahmad Ismayilov, other officials, heads of national and satellite television channels, advertising agencies, authorized representatives of both local and foreign advertising companies and international experts.
Within the framework of the event, Renata Uhlarikova and Pushkar Kulkarni (“Pure X Media” company), international experts in the field of TAM presented a video dedicated to the results of joint activities of National Television and Radio Council and “Pure X Media” on the selection of a new TAM company, gave detailed information on the process and duration of the project, and also the  technological capabilities of the international TAM company “Kantar”, which will be used in television audience measuring in Azerbaijan from November 2022, were also demonstrated.