09 yanvar 2019-cu il tarixdə Milli Televiziya və Radio Şurasının iclası keçirilmişdir.
20 Yanvar faciəsinin 29-cu ildönümünə və 2018-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş iclasda şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
İclasda çıxış edən Milli Televiziya və Radio Şurasının (MTRŞ) sədri Nuşirəvan Məhərrəmov bildirdi ki, 20 yanvar faciəsi ümumxalq hüzn günü olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycan xalqının iradəsinin sarsılmazlığını, mərdliyini bir daha sübut etdi. MTRŞ sədri bu hadisəyə ilk siyasi qiymətin 1990-cı il yanvarın 21-də ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən verildiyini vurğuladı.

The Meeting of National Television and Radio Council was held on 9 January 2019.
At the meeting devoted to 29-year anniversary of 20 January Tragedy and to the results of the year 2018 the memory of the martyrs was observed by minute of silence.
In his speech Nushiravan Maharramov, Chairman of National Television and Radio Council, said that the tragedy of 20 January is not only the Day of National Grief, it also one more time confirmed the courage and inviolability of the will of Azerbaijan people. Chairman of the Council stressed that the first political assessment of this event had been given by the national leader Haydar Aliyev on 21 January 1990.
Further the results of the activity of National Television and Radio Council in 2018 were heard and the work had been done was recognised as satisfactory.