Audiovizual Şurada televiziya yayımçılarının məsul şəxsləri ilə görüş keçirilmişdir
25 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasında ümumölkə yerüstü və peyk yayımında olan televiziya kanallarının (redaksiyalarının) məsul şəxsləri ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə, cəmiyyətin həyatında mühüm əhəmiyyətə malik istiqamətlər üzrə qəbul olunmuş məqsədli dövlət proqramlarına, strategiya və fəaliyyət planlarına uyğun olaraq televiziya yayımçılarının üzərinə düşən vəzifələr və onların icrasına dair məsələlər diqqətə çatdırılmışdır.
Televiziya yayımında "Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020-2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı"na uyğun, o cümlədən, uşaqların əqli, mənəvi və fiziki inkişafına mənfi təsir göstərən yayımlara qarşı mübarizəyə həsr olunmuş, "Tütün məmulatlarının istifadəsinin məhdudlaşdırılması haqqında" Qanunun tələbləri ilə bağlı, narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizə haqqında, gənclər arasında ailənin və nikahın əhəmiyyətinə, erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələrinə dair, qızların təhsildən yayınması hallarının qarşısının alınması və gənclər arasında reproduktiv sağlamlıq istiqamətində maarifləndirməyə həsr olunmuş, gender bərabərliyi və gender əsaslı zorakılıqla mübarizə ilə bağlı mövzularda proqramların hazırlanması və yayımlanması sahəsində yayımçılara zəruri tövsiyələr verilmiş, həmçinin yayımçılar tərəfindən Audiovizual Şuraya təqdim olunan hesabatlara dair məsələlər müzakirə olunmuşdur.
Görüşdə ümumölkə yerüstü və peyk yayımında olan televiziya kanallarının səlahiyyətli şəxsləri, Audiovizual Şuranın hüquq və kommunikasiya üzrə əməkdaşları iştirak etmişlər.

Meeting Held at the Audiovisual Council with Television Broadcasters’ Representatives
On February 25, 2025, a meeting was held at the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan with the responsible representatives of nationwide terrestrial and satellite television broadcasters (editorial offices). The meeting focused on the responsibilities of television broadcasters and their implementation in accordance with Azerbaijani legislation, as well as the targeted state programs, strategies, and action plans of significant importance to society.
The discussion covered various broadcasting-related topics, including:
• Implementation of the "Action Plan for the Execution of the Strategy on Children (2020-2025)", particularly preventing broadcasts that negatively impact children's intellectual, moral, and physical development.
• Compliance with the Law on Restriction of Tobacco Product Use.
• Combating the illegal circulation of narcotic drugs, psychotropic substances, and their precursors, as well as drug addiction prevention.
• Raising awareness among youth about the importance of family and marriage, the negative consequences of early and consanguineous marriages, preventing girls from dropping out of education, and promoting reproductive health education.
• Gender equality and combating gender-based violence through the preparation and broadcasting of relevant programs.
Additionally, issues related to the reports submitted by broadcasters to the Audiovisual Council were discussed.
The meeting was attended by authorized representatives of nationwide terrestrial and satellite television broadcasters, as well as legal and communications specialists of the Audiovisual Council.