18-20 sentyabr tarixlərində Qara Dəniz Yayım Tənzimləyici Orqanlarının Forumunun (BRAF) 10-cu Toplantısı və “Dezinformasiya və rəqəmsal media savadlılığı” seminarı keçirilmişdir
21.09.2023 14:46
360
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov və sədrin müşaviri Haşim Əliməmmədzadə 18-20 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Türkiyənin Antalya şəhərində Türkiyə Respublikası Radio və Televiziya Ali Şurası (RTÜK) tərəfindən təşkil edilən Qara Dəniz Yayım Tənzimləyici Orqanlarının Forumunun (BRAF) 10-cu Toplantısında və "Dezinformasiya və rəqəmsal media savadlılığı" mövzusunda seminarda iştirak etmişlər.
Əsas mövzusu "Rəqəmsal dövrdə lisenziyalaşma sahəsində çağırışlar" olan Toplantının işində Azərbaycan və Türkiyədən başqa, Albaniya, Gürcüstan, Moldova, Serbiya və Yunanıstanın yayım tənzimləyici orqanlarının məsul şəxsləri, habelə müşahidəçi qurumların nümayəndələri iştirak etmişlər. Audiovizual Şuranın nümayəndə heyəti tərəfindən Azərbaycanda audiovizual media sahəsində lisenziyalaşdırma ilə bağlı ətraflı təqdimat iştirakçıların diqqətinə çatdırılmışdır.
Müasir rəqəmsal dövrdə dezinformasiyanın yayılması ilə bağlı aktual problemləri həll etmək məqsədi ilə keçirilən "Dezinformasiya və rəqəmsal media savadlılığı" mövzusunda seminarda  bir sıra media ekspertləri çıxış etmiş, bu artan problemin aradan qaldırılması üçün təcrübə və innovativ strategiyalarla bağlı fikir mübadiləsi aparmışlar.
Toplantının sonunda 2023-2024-cü illər üçün BRAF-a sədrlik məsələsi müzakirə olunmuş və Azərbaycanın sədrliyi ilə bağlı ümumi razılıq əldə olunmuşdur. Beləliklə, 2024-cü ildə BRAF-ın 11-ci Toplantısına ev sahibliyini Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası edəcəkdir.

On 18-20 September the 10th Annual Meeting of the Black Sea Broadcasting Regulatory Authorities Forum (BRAF) and the Workshop on "Disinformation and Digital Media Literacy" were held
21.09.2023 14:46
350
On September 18-20 2023, the Chair of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Ismat Sattarov and the Assistant to the Chair Hashim Alimammadzade participated in the 10th Annual Meeting of the Black Sea Broadcasting Regulatory Authorities Forum (BRAF) and in the workshop on "Disinformation and Digital Media Literacy" organized by the Radio and Television Supreme Council of Turkiye (RTÜK) in Antalya, Turkiye.
The Meeting, the main topic of which was "Licensing in Digital Age and challenges", was attended, in addition to Azerbaijan and Turkiye, by officials from regulatory authorities of Albania, Georgia, Moldova, Serbia and Greece, as well as representatives of the observer authorities. The delegation of the Audiovisual Council made a detailed presentation on licensing in the field of audiovisual media in Azerbaijan.
The workshop on "Disinformation and Digital Media Literacy", held to address the pressing issues surrounding the proliferation of disinformation in today's digital age, featured media experts who shared their experiences and innovative strategies to tackle this growing problem.
At the end of the Meeting, the issue of the upcoming BRAF presidency in 2023-2024 was discussed and a common agreement was reached on the presidency of Azerbaijan. Thus, the BRAF 11th Meeting in 2024 will be hosted by the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan.