Audiovizual Şuranın iclası keçirilmişdir
23 avqust 2024-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda 2 məsələ müzakirə olunmuşdur.
İlk olaraq Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının ərazisində açıq (ödənişsiz) rəqəmsal yerüstü televiziya yayımının genişləndirilməsi məsələsi müzakirə olunmuşdur.  Bu məqsədlə Audiovizual Şuranın qərarı ilə Şuşa rayonu ərazisində yerləşən "Turşsu" radio-televiziya yayım stansiyasından 46-cı TV yayım kanalı və Ağdərə rayonu ərazisində yerləşən "Həsənriz kənd" radio-televiziya yayım stansiyasından 25-ci TV yayım kanalı infrastruktur operatoru olan Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin "Radio Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi" İstehsalat Birliyinin istifadəsinə ayrılmışdır.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 17 sentyabr tarixli 1844 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Audiovizual yerüstü yayım həyata keçirən dövlət orqanlarının (qurumlarının) Siyahısı"nda dəyişiklik edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 15 avqust 2024-cü il tarixli Fərmanı ilə əlaqədar "Naxçıvan Muxtar Respublikası Televiziya və Radio Verilişləri" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin Audiovizual Şuraya müraciəti müzakirə olunmuşdur. Şuranın qəbul etdiyi müvafiq qərarlara əsasən "Naxçıvan Muxtar Respublikası Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-yə regional yerüstü televiziya yayımçısı (kanalın adı: "Naxçıvan TV") lisenziyası və regional yerüstü radio yayımçısı (kanalın adı: "Naxçıvan Radiosu") lisenziyası verilmişdir. Həmçinin, regional yerüstü televiziya yayımını həyata keçirmək şərti ilə "Naxçıvan TV"yə peyk yayımı həyata keçirən platforma yayımçısı lisenziyasının da verilməsi haqqında qərar qəbul olunmuşdur.

A meeting of the Audiovisual Council was held
The next meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held on August 23, 2024. Two issues were discussed at the meeting
First, the issue of expanding free-to-air DTT broadcasting in the territory of Karabakh and Eastern Zangezur economic regions was discussed. For this purpose, by the decision of the Audiovisual Council, the 46th TV transmission channel from the radio-television transmission station "Turshsu", located in the Shusha district, and the 25th TV transmission channel from the radio-television transmission station "Hasanriz kend", located in the Aghdere district, have been allocated to the infrastructure operator - "Radio and Television Broadcasting and Satellite Communication" Production Union of the Ministry of Digital Development and Transport.
Later, in connection with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 15 August 2024, on Amendments to the "List of State bodies (institutions) carrying out audiovisual terrestrial broadcasting", approved by Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 1844 dated 17 September 2022, the appeal from the "Nakhchivan Autonomous Republic Television and Radio Programs” Closed Joint Stock Company was considered by the Audiovisual Council. According on the relevant decisions adopted by the Council, "Nakhchivan Autonomous Republic Television and Radio Programs” CJSC was granted a regional terrestrial television broadcaster license (channel name: "Naxchıvan TV") and a regional terrestrial radio broadcaster license (channel name: "Naxchıvan Radio"). Also, a decision was adopted to issue license of platform broadcaster performing satellite transmission to "Naxchıvan TV" on the condition of carrying out simultaneous regional terrestrial television broadcasting.