Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov Türkiyənin ölkəmizdəki səfirliyinin mətbuat müşaviri ilə görüşmüşdür
11.06.2024 12:37
665
11 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin mətbuat müşaviri Cihangir İşbilir ilə görüşmüşdür.
Yeni təyinatı münasibətilə qonağı təbrik edən və uğurlar arzulayan İsmət Səttarov Audiovizual Şuranın fəaliyyəti, eyni zamanda audiovizual media sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat vermişdir. Ölkələrimiz arasında əlaqələrin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini deyən Şura sədri, iki ölkənin media sektorunda fəaliyyət göstərən rəsmi qurumları arasında, xüsusilə Türkiyə Radio və Televiziya Üst Qurumu (RTÜK) ilə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
Şura sədri Azərbaycan və Türkiyənin audiovizual media subyektləri, o cümlədən, televiziya və radio kanalları arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün böyük imkanların olduğunu qeyd etmişdir. İsmət Səttarov həmçinin, Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin audiovizual media tənzimləyicilərini özündə birləşdirən platformanın (TBRAF) yaradılması istiqamətində müvafiq işlərin getdiyini bildirmişdir.
Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin mətbuat müşaviri Cihangir İşbilir səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirmiş və iki qardaş ölkənin münasibətlərinin hazırki vəziyyətinin bütün istiqamətlər üzrə olduğu kimi media sahəsində də məmnunluq doğurduğunu qeyd etmişdir. Cihangir İşbilir audiovizual media subyektləri arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi üçün Səfirliyin hər cür dəstək verməyə hazır olduğunu bildrimişdir.
Görüş zamanı həmçinin, Azərbaycan və Türkiyə arasında Birgə Media Platformasının əhəmiyyəti qeyd edilmişdir. Media və kommunikasiya sektorunda əlaqələri gücləndirmək məqsədilə yaradılmış platforma çərçivəsində televiziya və kino sahəsində ortaq işlərin həyata keçirilməsi, mübadilə proqramlarının təşkil edilməsi və qarşılıqlı maraq kəsb edən digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.

The Chair of the Audiovisual Council, Ismat Sattarov, met with the press counsellor of the Turkish Embassy in our country
11.06.2024 12:37
651
On June 11, 2024 the Chair of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, Ismat Sattarov, met with the Press Counselor of the Embassy of the Republic of Turkiye in our country, Jihangir Ishbilir.
Congratulating the guest on his new appointment and wishing him success, Ismat Sattarov provided an overview of the activities of the Audiovisual Council, as well as the work done in the field of audiovisual media. Saying that relations between our countries are developing successfully in all fields, the Chair of the Council drew attention to the high level of cooperation between the official institutions operating in the media sector of the two countries, especially between the Radio and Television Supreme Council of Turkiye (RTÜK) and the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan.
The Chair of the Council noted that there are great opportunities for further expansion of cooperation between audiovisual media entities of Azerbaijan and Turkey, including television and radio channels. Ismat Sattarov also stated that relevant work is being done in the direction of the creation of a platform of audiovisual media regulators (TBRAF) of the member countries of the Organization of Turkic States.
Jihangir Ishbilir, the Press Counselor of the Embassy of the Republic of Turkiye in our country, expressed his gratitude for the warm reception and noted that the current state of relations between the two brotherly countries is satisfactory in all directions as well as in the media field. Jihangir Ishbilir stated that the Embassy is ready to provide all kinds of support for the further strengthening of cooperation between audiovisual media entities.
During the meeting, the importance of the Joint Media Platform between Azerbaijan and Turkiye was also mentioned. Within the framework of the platform created to strengthen relations in the media and communication sector, ideas were exchanged on implementation of joint works in the field of television and cinema, organization of exchange programs and other topics of mutual interest.