Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası “ATV” və “MTV” kanallarına xəbərdarlıq etdi.
5 oktyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn formatda iclası keçirmişdir.  İclasda "ATV" və "MTV" kanallarının efirində baş vermiş qanun pozuntuları ilə bağlı hallar müzakirə olunmuşdur.
İlk olaraq ümumölkə yerüstü televiziya yayımçısı olan "Azad Azərbaycan" Müstəqil Tele-Radio Kompaniyasının "ATV" redaksiyasının (kanalının) efirində 04.10.2022-ci il tarixdə "Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 14.1.15-ci maddəsinin tələbinin ("Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununda nəzərdə tutulmuş tələblərə əməl edilməlidir) pozulması faktı müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, "ATV" redaksiyasının (kanalının) efirində 04 oktyabr 2022-ci il tarixdə saat 13.10 – 13.50 arası yayımlanan "Çukur" serialında saat 13.16-da zorakılıq səhnəsi (insana xüsusi alətlə fiziki zorakılıq tətbiq edilərək xəsarət yetirilməsi və həmin insanın iztirab çəkməsi səhnələri) açıq nümayiş etdirilmişdir. Bu isə "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 4.3.1-ci maddəsinin tələbinə (müəyyən yaş qrupuna aid uşaqlar arasında dövriyyəsi məhdudlaşdırılan zorakılığı və qəddarlığı nümayiş edən informasiya) ziddir.
Daha sonra peyk yayımı həyata keçirən platforma yayımçısı olan "Muz TV Azərbaycan" MMC-nin "MTV" redaksiyasının (kanalının) efirində 03.10.2022-ci il tarixdə "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 4.2.1-ci maddəsinin tələbinin (zorakılığı və qəddarlığı təbliğ edən informasiya) pozulması faktı müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, "MTV" redaksiyasının (kanalının) efirində 03.10.2022-ci il tarixdə saat 13.10–16.00 arası yayımlanan "Ümid ilə gəl" proqramında xanım müəllimlə aparıcı Tarix Əliyev (Tolik) arasında müəllimin şagirdləri döyməsi ilə bağlı dialoq olmuş və həmin dialoq zamanı aparıcı tərəfindən bu cür davranışlar təqdirlə qarşılanmışdır. Bu fakt "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Qanunun 4.2.1-ci maddəsinə əsasən zorakılığı və qəddarlığı təbliğ edən informasiyaya aiddir. Həmin Qanunun 9.2.2-ci maddəsinə əsasən 4.2-ci və 4.3.4-cü maddələrində nəzərdə tutulan, müvafiq olaraq "18+" və "16+" yaş kateqoriyalarına aid informasiya məhsullarının yerli vaxtla saat 6-dan saat 23-dək yayımına məhdudiyyət qoyulur. "Media haqqında" Qanunun 14.1.15-ci maddəsinə əsasən "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununda nəzərdə tutulmuş tələblərə əməl edilməlidir.
Aparılan müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası qeyd olunan pozuntu faktlarına əsasən ümumölkə yerüstü televiziya yayımçısı "Azad Azərbaycan" Müstəqil Tele-Radio Kompaniyasına ("ATV" redaksiyası) və peyk yayımı həyata keçirən platforma yayımçısı "Muz TV Azərbaycan" MMC-ə ("MTV" redaksiyası) belə halların təkrarlanacağı təqdirdə ciddi inzibati sanksiya tətbiq ediləcəyi ilə bağlı  xəbərdarlıq etmişdir.

The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan issued warnings to "ATV" and "MTV" channels.
On October 5, 2022 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held meeting in online format. At the meeting, facts related to violations on the air of the channels "ATV" and "MTV" were discussed.
Firstly, the Members of the Council discussed the fact of violation of the requirements of Article 14.1.15 (the requirements provided for by the Law of the Republic of Azerbaijan "On Protection of children from harmful information" shall be complied with) of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" on October, 04, 2022 on "ATV" channel of nationwide terrestrial television broadcaster - Independent Television & Radio Company "Azad Azərbaycan".
Thus, on October 4, 2022, at 13.16 during broadcasting of TV series "Chukur" aired between 13.10 – 13.50 on "ATV" channel scenes of injury to a person by using a special tool and suffering of that person were publicly shown. And this contradicts the requirement of Article 4.3.1 (information demonstrating violence and cruelty, the distribution of which is limited among children of a certain age group) of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Protection of children from harmful information".
Further, the fact of violation of the requirements of Article 4.2.1 (information promoting violence and cruelty) of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Protection of children from harmful information" on October, 03, 2022 on "MTV" channel of platform broadcaster carrying out satellite broadcasting - "Muz TV Azərbaycan" LLC was discussed.
Thus, during the program "Ümid ilə gəl", which was broadcast on "MTV" channel from 13.10 to 16.00, on October, 03, 2022, the dialogue held between the teacher and the presenter Tarikh Aliev (Tolik) about teacher's beating of students, and such behavior was welcomed by the presenter during that dialogue. According to article 4.2.1 of the Law "On Protection of children from harmful Information", this fact refers to information promoting violence and cruelty. According to the Article 9.2.2 of this Law, a restriction is imposed on the distribution of information products stipulated by Articles 4.2 and 4.3.4 relating to the age categories "18+" and "16+", between 6.00 - 23.00 local time. According to the Article 14.15 of the Law "On Media", the requirements stipulated by the Law of the Republic of Azerbaijan "On Protection of children from harmful information" shall be complied with.
After the discussions, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan issued a warnings to Independent Television & Radio Company "Azad Azərbaycan" ("ATV" channel) and to "Muz TV Azərbaycan" LLC ("MTV" channel), if similar cases are repeated, severe administrative sanctions will be imposed to the broadcasters.