Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası qeyri-dəqiq reklam yayımlamasına görə “ARB” televiziya kanalının yayımını 3 saatlıq dayandıracaq
12.04.2023 10:17
293
12 aprel 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının videoformatda iclası keçirilmişdir. İclasda qeyri-dəqiq reklam yayımı faktı ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətindən Şuraya daxil olmuş məktub və həmin məktuba əsasən həyata keçirilmiş monitorinqin nəticələri müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, 17 fevral 2023-cü il tarixində "ARB" televiziya redaksiyasının efirində nümayiş olunan teleticarət blokunun daxilində yayımlanan "Məhəmməd Əfəndiyev, Varikoz mərkəzi - Varikozdan lazer üsulu ilə azad olun" məzmunlu reklam materialında "Klinikamızda bütün xəstəliklərə çarə var" ifadəsinin işlədilməsi ilə qeyri-dəqiq reklama yol verilmişdir.
Müzakirələrin yekunu olaraq Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası "Reklam haqqında"Azərbaycan Respublikasının Qanununun 7.2-ci maddəsini, "Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 39.1.4-cü, 41.1.1-ci və 41.5-ci maddələrini rəhbər tutaraq "ARB 24" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin "ARB" televiziya redaksiyasının proqramlarının yayımının 16 aprel 2023-cü il tarixdə saat 13.00-dan saat 16.00-dək 3 (üç) saatlıq dayandırılması ilə bağlı qərar qəbul etmişdir.
Bu qərarla bağlı qanunvericiliyin tələbini pozmuş yayımçıya məlumat verilmiş, habelə digər yayımçılara da bu məsələdə diqqətli olmaları tövsiyə olunmuşdur.

The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan will suspend broadcasting of the programms of TV channel “ARB” for 3 hours due to inaccurate advertising
12.04.2023 10:17
288
On April 12, 2023, the meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held in online format.
On the meeting the letter from the State Antimonopoly and Consumer Market Control State Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan regarding the fact of inaccurate advertising and the results of the monitoring carried out on the basis of this letter were discussed.
So, in the ad material "Mahammad Efendiyev Phlebology Center: get rid of varicose veins by laser treatment", which was broadcast on February 17, 2023 on the "ARB" TV channel, an inaccurate advertisement was made using the phrase "There is a cure for all diseases in our clinic".
As a result of the discussions, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, guided by the Article 7.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Advertising", the Articles 39.1.4, 41.1.1 and 41.5 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media", adopted a decision to suspend the broadcasting of programs of "ARB " television channel of national terrestrial television broadcaster "ARB 24" LLC on April 16, 2023 from 01.00 PM to 04.00 PM for 3 (three) hours.
The broadcaster was informed about the decision. Other broadcasters are also advised to be careful in such matters.