11 sentyabr 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda 2 məsələ müzakirə olunmuşdur.
İlk olaraq universal platforma operatoru lisenziyasının alınması üçün "Gammanet" MMC-dən Audiovizual Şuraya daxil olmuş müraciətə baxılmış, iddiaçının təqdim etdiyi sənədlər müzakirə olunmuşdur. Müzakirələrdən sonra "Gammanet" MMC-yə (xidmətin adı: "Gammanet TV" olmaqla) universal platforma operatoru lisenziyasının verilməsi barədə müvafiq qərar qəbul olunmuşdur.
Daha sonra "İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin və Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının birgə fəaliyyətinə dair Tədbirlər Planı"na uyğun olaraq hər iki orqan tərəfindən reklam yayımları ilə bağlı həyata keçirilən monitorinqlərin nəticələri müzakirə olunmuşdur.
Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti tərəfindən Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasına ünvanlanmış müraciətlərə əsasən həyata keçirilmiş təkrar monitorinq nəticəsində 2023-cü ilin iyun ayı ərzində əksər ümumölkə yerüstü televiziya kanallarının efirində "Reklam haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun bir sıra tələblərinin mütəmadi olaraq pozulması halları təsbit olunmuşdur.
Belə ki, həmin ay ərzində "Reklam haqqında" Qanunun 4.3-cü maddəsinin tələbinin (İstehsalı (satışı) lisenziyalaşdırılan, sertifikatlaşdırılan əmtəələr yalnız müvafiq təsdiqləyici sənədlər olduqda, reklam edilə bilər. Bu halda reklamda lisenziyanın və sertifikatın nömrəsi, verilmə tarixi və onu verən orqanın adı göstərilməlidir) pozulması "ARB", "Xəzər TV", "CBC Sport TV" kanallarında, 33.1-ci maddəsinin tələbinin (Maliyyə, bank, sığorta, investisiya xidmətlərinin, qiymətli kağızların raklamında bu xidmətləri təklif edən şəxsin hüquqi adı, hüquqi ünvanı, fiziki şəxslərin adı, soyadı, atasının adı, ünvanı, əlaqə vasitələri, qiymətli kağızın emitenti qeyd olunmalıdır) pozulması "ATV", "ARB", "Space TV", "Xəzər TV", "İTV", "CBC Sport TV" kanallarında, 33.4-cü maddəsinin tələblərinin (İstehlak kreditinə dair reklamda kreditin hər hansı xərci ilə bağlı zəruri məlumatların – həmin Qanunun 33.4.1-33.4.5-ci bəndlərdəki məlumatların verilməsi ilə bağlı tələblər) pozulması "ATV", "ARB", "Space TV", "Xəzər TV", "Real TV", "İTV", "CBC Sport TV" kanallarında müşahidə olunmuşdur. İclas zamanı həmçinin iyul və avqust ayları üzrə monitorinqlərin də ilkin müzakirəsi aparılmışdır. Məlum olmuşdur ki, həmin aylarda da iyun ayında baş verən pozuntular az intensivliklə təkrarlanmışdır.
Aparılan müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası yayımçılara yeni televiziya mövsümündə belə halların təkrarlanacağı təqdirdə inzibati sanksiyaların tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq etmişdir.

A regular meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held on 11 September 2023. Two issues were discussed at the meeting.
First of all, the appeal of "Gammanet" LLC received by the Audiovisual Council for license of the operator of the universal platform was considered, and the documents submitted by the applicant were discussed. As a result of the discussions, the relevant decision was made to grant the universal platform operator’s license to "Gammanet" LLC (operator name: "Gammanet TV").
Further, the results of monitoring conducted on advertisements by both bodies in accordance with the "Action Plan for joint activities of the State Antimonopoly and Consumer Market Control State Service under the Ministry of Economy and the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan" were discussed.
As a result of the re-monitoring carried out on the basis of appeals sent by the State Antimonopoly and Consumer Market Control State Service to the Audiovisual Council, systematic violations of a number of requirements of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Advertising" were revealed on the majority of nationwide terrestrial television channels during June 2023.
Thus, during the specified month, violations of the requirements of the Article 4.3 of the Law "On Advertising" (Goods which production (sale) is licensed, and certified goods can be advertised only in the presence of relevant supporting documents. In this case, the license and certificate number, the date of issue and the name of the issuing authority must be indicated in the advertisement) on "ARB", "Xazar TV", "CBC Sport TV" channels, the Article 33.1 (Advertisements of financial, banking, insurance, investment services, securities, must include the legal name, legal address of the provider of these services, the name, surname, patronymic, address and contact information of the natural persons, issuer of securities) on "ATV", "ARB", "Space TV", "Xazar TV", "ITV", "CBC Sport TV" channels, the Article 33.4 (If a consumer credit advertisement provides information about any credit charges, consumers must also be given the information specified in paragraphs 33.4.1-33.4.5 of the specified Law) on "ATV", "ARB", "Space TV", "Xazar TV", "Real TV", "ITV", "CBC Sport TV" channels were observed. A preliminary discussion on monitoring for July and August was also held during the meeting. It turned out that the violations committed in June were also repeated in these months, but with less intensity.
After the discussions, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan warned the broadcasters about application of administrative sanctions in case of repetition of such cases in the new television season.