Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə “CƏNUB ARB” regional yerüstü televiziya kanalında dəyirmi masa təşkil olunmuşdur.
06.07.2022 11:27
"Uşaqlara dair Strategiya"nın həyata keçirilməsi üzrə 2020-2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı və Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının 2021-2023-cü illər üçün Kommunikasiya Strategiyasının həyata keçirilməsi üzrə 2022-ci ilin Fəaliyyət Planına uyğun olaraq Şura aparatının nümayəndələri 05-06 iyul 2022-ci il tarixlərində cənub bölgəsində fəaliyyət göstərən regional yerüstü televiziya yayımçısı olan "CƏNUB ARB" kanalında görüşlər keçirmişlər.
Görüşlər çərçivəsində kanalın ümumi proqram rəhbərliyinin və xəbər redaksiyasının məsul əməkdaşlarının iştirakı ilə dəyirmi masa təşkil olunmuşdur. Dəyirmi masa zamanı "Uşaqlara dair Strategiya"ya uyğun olaraq uşaqların zərərli informasiyadan qorunması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərin işıqlandılrılması və maarifləndirmə işlərinin aparılması, uşaqlara qarşı hər cür zorakılığın mənfi nəticələri haqqında maarifləndirmə tədbirlərinin televiziya kanallarında işıqlandırılmasının əhəmiyyəti, habelə erkən nikah və qohumlar arasında nikah hallarının qarşısının alınması sahəsində regional televiziya kanallarının rolu mövzularında müzakirələr aparılmışdır.
Müzakirələr zamanı Şura nümayəndələri bu mövzularda xüsusi maarifləndirici proqramların təşkil edilməsi, sosial çarxların yayımlanması və bu yayımlar haqqında Şuraya hesabatların təqdim olunması sahəsində yayımçıya vəzifələrini və görüləcək tədbirləri izah etmişlər. Bundan sonra kanal əməkdaşlarının yayımın təşkili və yeni "Media haqqında" qanuna uyğun olaraq audiovizual proqramlar ilə bağlı tələblər haqqında suallarını Şura aparatının əməkdaşları cavablandılmışlar.

The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan has organized a roundtable in "JANUB ARB" regional terrestrial television channel.
06.07.2022 11:27
On July 5-6, 2022, in accordance with the action plan for the implementation of the "Strategy for Children" for 2020-2025 and the action plan for 2022 for the implementation of the "Communication Strategy of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan for 2021-2023" representatives of the Office of the Audiovisual Council held meetings on the "JANUB ARB" channel, which is a regional terrestrial broadcaster operating in the southern region.
Within the framework of the meetings, a round table was organized with the participation of program management of the channel and responsible staff of the newsroom.During the round table, issues such as coverage of ongoing activities to protect children from harmful information and educational work in accordance with the "Strategy for Children", the importance of coverage on television channels of educational events concerning the negative consequences of all types of violence against children, as well as the role of regional television channels in the prevention of early marriages and marriages between relatives were discussed.
During the discussions, the representatives of the Council explained to the broadcaster the duties and measures to be taken in the field of organization of special educational programs on these topics, broadcasting of social videos and submission of reports on these broadcasts to the Council. Then the questions of the channel's staff regarding the organization of broadcasting and the requirements related to audiovisual programs in accordance with the new law "On Media" were answered by staff of the Council.