Azərbaycanda yeni televiziya ölçmə sisteminin yararadılması ilə bağlı təqdimat tədbiri keçirilmişdir
17.11.2022 14:29
284
17 noyabr 2022-ci il tarixdə Azərbaycanda televiziya reytinqlərinin yeni ölçülməsi sisteminin işə salınması münasibətilə təqdimat tədbiri keçirilmişdir. Dünya şöhrətli "Kantar Media" şirkətinin texnoloji dəstəyi ilə ərsəyə gələn sistemin yerli operatoru "MARSA"nın təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Prezident Administrasiyasının, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının, Medianın İnkişafı Agentliyinin səlahiyyətli şəxsləri, bu sahədə tanınmış beynalxalq ekspertlər, Türkiyə, Gürcüstan və Qazaxıstandan olan qonaqlar, ümumölkə yerüstü və peyk televiziya kanallarının rəhbərləri, Azərbaycanda televiziyada reklam yerləşdirən iri şirkətlərin və media agentliklərinin rəsmi şəxsləri iştirak etmişlər.
Tədbirdə hazırda test rejimində çalışan, növbəti ildən isə rəsmi fəaliyyətə başlayacaq yeni reytinq ölçmə sisteminin qurulmasından, sistemin üstünlüklərindən, onun tətbiqi ilə Azərbaycanda televiziya daha sonra da ümumən media reklam bazarına müsbət təsirlərindən və nəticədə televiziya kontentinin daha zəngin və müasir tələblərə cavab verən olacağından söhbət açılmış, çıxışlar edilmişdir.

An event dedicated to the launching of new television audience measurement system in Azerbaijan was held
17.11.2022 14:29
On November 17, 2022 an event was held on the occasion of the launching of new television audience measurement system in Azerbaijan. The event, organized by "MARSA" (Azerbaijan Media Audience Research System), a local operator of the system created with the technological support of the world’s leading company "Kantar Media", was attended by authorized persons of the Presidential Administration, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, the Media Development Agency, well-known international experts in this field, guests from Turkey, Georgia and Kazakhstan, heads of nationwide terrestrial and satellite channels, as well as officials of large companies and media agencies advertising on television in Azerbaijan.
At the event it was talked about the creation of a new television audience measurement system, currently working in the test mode, and next year will begin its official operation, the benefits of the system, the positive impact on both television in Azerbaijan and the media advertising market as a whole, as well as the fact that as a result, television content will become richer and meet modern requirements.