EPRA çərçivəsində “Video Paylaşım Platformaları və tənzimləmə” adlı onlayn seminar keçirilmişdir
16 mart 2022-ci il tarixdə Tənzimləyici Qurumların Avropa Platforması (EPRA) çərçivəsində yaş məhdudiyyətlərinə həsr olunmuş "Video Paylaşım Platformaları və tənzimləmə" adlı onlayn seminar keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası aparatının Hüquq və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşları da seminarda iştirak etmişlər.
Əvvəlcə EPRA sədri Lyuboş Kukliş tərəfindən seminarın mövzusu və məqsədi  haqqında məlumat verilmişdir. Seminarın 1-ci hissəsində dəyirmi masa formatı çərçivəsində "Mövcud yaş yoxlama sistemlərindən istifadə təcrübəsi", "Video Paylaşım Platformalarında yaş testi", "Müxtəlif yaş təminatı variantları üçün kommersiya xərcləri", "Standartların yaratdığı rəqabət problemləri", "Uşaqların təhlükəsizliyi və gizlilik məsələləri arasında balansa necə nail olmaq olar?", "Məlumat bazası: Video Paylaşım Platformaları tərəfindən görülən tədbirlərin uyğunluğunun qiymətləndirilməsi üsulları", "Yaş reytinq sistemləri onlayn mühitə nə dərəcədə köçürülə bilər?", "Yaşı 18-dən aşağı olan şəxsləri qorumaq üçün istifadəçilərin qiymətləndirilməsi sistemləri hansı atributlara malik olmalıdır?" və digər  məsələlər müzakirə edilmişdir.
Seminarın 2-ci hissəsində Sonia Livingston (London İqtisadiyyat və Politologiya Məktəbi) və Eva Livens (Gent Universiteti) tərəfindən akademik müzakirələr keçirilmişdir. Seminarın sonunda iştirakçıların sualları cavablandırılmışdır

On March 16, 2022 "Video-Sharing Platforms & Regulation" Workshop – Session Protecting and empowering minors: Focus on Age Restrictions was held within European Platform of Regulatory Authorities (EPRA). Representatives of the Legal and international relations department of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan also participated in Session.
First, Ľuboš Kukliš, EPRA Chairperson welcomed participants and informed them about the theme and purpose of the seminar. During the 1st part, open discussion was held on age assurance / verification covering issues such as: "reporting on the experience with existing age verification systems", "what is acceptable age verification on VSPs and how it is achieved?", "commercial costs of different age assurance options", "competition concerns created by standards", "how to achieve balance between protecting children and issues of privacy?", "evidence-base: methods to assess appropriateness of measures taken by VSPs", "how far can existing systems be transposed in an online environment?", "what are the first experiences in rethinking the approach?", "what attributes should user rating systems have to be effective for the protection of under-18s?" and etc.
Then during the 2nd part of the session, academic discussions were held by Sonia Livingstone (London School of Economics and Political Science) and Eva Lievens (Ghent University). At the end of the session participants' questions were answered.