Media nümayəndələri Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər
İyulun 21-də Milli Mətbuat Günü münasibətilə Medianın İnkişafı Agentliyinin, Audiovizual Şuranın və Azərbaycan Mətbuat Şurasının nümayəndələri Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli Lideri, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi ehtiramla anılıb, məzarı üzərinə tər güllər düzülüb.
Sonra Azərbaycan milli mətbuatının banisi Həsən bəy Zərdabinin məzarı önünə əklil qoyulub, böyük mütəfəkkirin xatirəsi anılıb.

Media representatives have visited the grave of National Leader Haydar Aliyev
On July 21, on the occasion of the National Press Day, the representatives of Media Development Agency, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan and the Press Council of Azerbaijan have visited the Alley of Honors to pay tribute to National Leader, architect and founder of the modern independent Azerbaijani state Haydar Aliyev, and to lay a wreath and flowers at his grave.
The representatives also put flowers at the grave of prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva.
They then paid tribute to founder of Azerbaijani national press, the great thinker Hasan bay Zardabi, and laid a wreath and flowers at his grave.