Məhkəmə Audiovizual Şuranın tərtib etdiyi protokol əsasında ictimai yayımçını (“İTV” kanalını) cərimə etdi
15.08.2024 10:21
682
İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin "İTV" televiziya redaksiyasının (kanalının) efirində 04 may 2024-cü il tarixdə 13.00–13.24 saat aralığında yayımlanmış "1 şəhər və 24 saat" proqramında qanunvericiliyin tələblərinin pozulması faktı aşkarlanmışdır. Həmin proqramın yayımı zamanı aparıcının masa üzərindəki alkoqollu içkinin xüsusiyyətlərini təsvir etməsi və həmin şəhərə gələndə onun içilməsini tövsiyə etməsi faktı "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Qanunun 4.2.3-ci maddəsində öz əksini tapmış "uşaqların həyat və təhlükəsizliyinə potensial təhlükə yaradan əməlləri təbliğ edən informasiya" olmaqla uşaqlar arasında dövriyyəsi qadağan edilən informasiyaya aiddir. Həmin Qanunun 9.3-cü maddəsinə uyğun olaraq "18+" yaş kateqoriyasına aid informasiya məhsulu televiziya və radio vasitəsilə yayımlanarkən bu informasiya məhsulunun yaş kateqoriyası haqqında xəbərdarlıq televiziya yayımı zamanı işarə, radio yayımı zamanı isə səsləndirmə ilə həyata keçirilir.
"İTV" televiziya redaksiyası proqramın yayımı zamanı qeyd olunan qanunvericilik tələblərinə riayət etməmiş və bununla da, "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun tələbləri pozulmuşdur. Bununla bağlı, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası tərəfindən 02 avqust 2024-cü il tarixdə inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilmiş və İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 43.1-ci maddəsinin tələbləri nəzərə alınaraq müvafiq məhkəməyə göndərilmişdir. 13 avqust 2024-cü il tarixində Yasamal Rayon Məhkəməsində işə baxılmış və məhkəmənin müvafiq qərarı ilə İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti üç min manat məbləğində cərimə edilmişdir.

The Court fined the public broadcaster ("ITV" channel) on the basis of a protocol drawn up by the Audiovisual Council
15.08.2024 10:21
669
The fact of violation of legal requirements was revealed in the program "1 city & 24 hours" broadcast on May 04, 2024 on the "ITV" television channel (The Public Television and Radio Broadcasting Company) from 13:00 to 13:24. The fact that during the program the presenter described the features of the alcoholic drink on the table and recommended its consumption during a visit to the city falls within the category of information prohibited for distribution to children, as information that "promotes actions that may pose a potential threat to the life and safety of children", according to Article 4.2.3 of the Law "On Protection of Children from Harmful Information". According to Article 9.3 of this Law, when "18+" information product is broadcast on television and radio, a warning regarding the age category of this information product must be accompanied by a visual symbol in the case of television broadcasting and by an audio signal in the case of radio broadcasting.
The "ITV" television channel did not comply with the specified legal requirements during the broadcasting of the program, thereby violating the provisions of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Protection of Children from Harmful Information". In this regard, on August 02, 2024 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan drew up a protocol on administrative offence and according to the requirements of Article 43.1 of the Code of Administrative Offences sent it to the relevant court. On August 13, 2024 the case was heard by the Yasamal District Court, and the Public Television and Radio Broadcasting Company was fined in the amount of three thousand manats by the relevant decision of the Court.