Milli Televiziya və Radio Şurasında Azərbaycanın iri kabel şəbəkə operatorlarının rəhbərləri ilə görüş keçirilmişdir.
09.09.2020 12:55
Görüşdə Azərbaycanın kabel şəbəkə yayımındakı mövcud durum və bu sahədə olan problemlər, onlardan çıxış yolları qarşılıqlı diskussiya şəraitində müzakirə olunmuşdur. MTRŞ sədri Nuşirəvan Məhərrəmov kabel şəbəkələrində bəzi xarici kanalların retranslyasiyası zamanı milli maraqlar baxımından yaranan narahatlıqlar, şəbəkə operatorlarının xidmətində olan bəzi çatışmamazlıqlar, retranslyasiya olunan kanalların sayının çox olması, onların yayımının müəlliflik hüquqları, operatorların təqdim etdikləri əlavə audiovizual xidmətlərin qeydiyyatı sahəsində olan problemlər barədə məlumat vermişdir.
Kabel televiziyalarının nümayəndələri bu kimi problemlərin aradan qaldırılmasında səylərin birləşdirilməsi, operatorlar arasında qarşılıqlı faydalı əlaqələr baxımından kabel yayımçılarının ümumi maraqlarını qoruyan ictimai bir qurumun yaradılmasını təklif etmişlər. Yaxın gələcəkdə bütün kabel və IP şəbəkə operatorlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə belə bir qurumun yaradılması məsələsinin daha dərindən müzakirə edilməsi tövsiyyə olunmuşdur.

Meeting with the heads of big cable network operators of Azerbaijan held at NTRC on September 20, 2019.
09.09.2020 12:55
At the meeting the existing situation in the sphere of cable network broadcasting in Azerbaijan, the challenges and the ways to solve them have been discussed. The Chairman of NTRC Nushiravan Maharramov informed guests about arising concerns in terms of national interests during retransmission of some foreign channels on cable networks, some shortcomings in cable operators’ services, large number of transmitted channels, copyright issues related to transmission, challenges in registration of additional audio-visual services offered by cable network operators.
The representatives of cable televisions offered to create a public organization which would protect interests of all cable operators in solving above-mentioned issues and establishing mutual fruitful cooperation between operators. It was recommended to held detailed discussion of establishment of the association involving all cable and IPTV operators.