“Muz TV Azərbaycan” peyk yayımı həyata keçirən platforma yayımçısına xəbərdarlıq olundu.
30 iyun 2022-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının yayım zamanı qanunvericiliyin pozulması faktı ilə əlaqədar iclası keçirilmişdir. İclasda “MTV” televiziya kanalının efirində 25 iyun 2022-ci il tarixdə saat 12.00–13.00 arası yayımlanan “MTV maqazin” proqramında “Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 14.1.4-cü maddəsinin (irqi, dini, mənşə, cinsi, etnik və digər ayrı-seçkiliyin təbliğ olunması) tələbinin pozulması faktı müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, qeyd olunan proqramın yayımı zamanı (saat 12.44-də) müsahibə alınan müğənni tərəfindən “...Ailəni dağıtdın e. Bax, o, kişidi. Yenə də gedib ikinci dəfə evlənəcək. Ay qadın yazıq, bəs sən neynəyəcəksən? Bax, uşaqla da qalacaqsan evin bir küncündə...ikinci dəfə ərə gedəcəksən. O ya çata, ya bata. Uşaqla kimdi səni alan?... Oturacaqsan evdə tək?... boşananlar var ha (qadınlar nəzərdə tutulur), 99 faizi hamısı peşmandı. Nəyə görə? Oturub evdə, ailə yox, bir uşaqla, ərə gedə bilmir, saxlayanı yoxdu... nə xanım kimi xanımdı, ya nökər kimi nökərdi...” ifadələri səsləndirilmişdir.
Efirdən bu cür ifadələrin səsləndirilməsinə yayımçı tərəfindən imkan yaradılması Azərbaycan Respublikasında gender bərabərliyi və bu kontekstdə insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətə kölgə salmaqla yanaşı, cəmiyyətdə baş verən boşanma və ailə dağılması prosesində zərərçəkən tərəf kimi yalnız qadının göstərilməsi, onun “yazıq” simasının yaradılması cinsi ayrıseçkiliyin təbliği hesab olunur və bununla da “Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun müvafiq tələbi pozulur.
Aparılan müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası “Muz TV Azərbaycan” peyk yayımı həyata keçirən platforma yayımçısına bir daha belə halın təkrarlanacağı təqdirdə ciddi inzibati sanksiya tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq edilməsi barədə qərar qəbul etmişdir.

A warning has been issued to "Muz TV Azerbaijan" - the platform broadcaster performing satellite broadcasting.
30.06.2022 08:23
252
On June 30, 2022 a meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held on the fact of violation of the law during broadcasting. At the meeting the fact of violation of the requirement of Article 14.1.4 (propaganda of racial, religious, ethnic, gender and other discrimination) of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" during the broadcasting of the "MTV Magazine" show on television channel "MTV" on June 25, 2022 from 12:00 to 13:00 were discussed.
So, during the mentioned show (at 12.44) the following statements were made by the guest: "You destroyed the family. Look, he is a man. He will marry again. What will you, poor woman do? Look, you will stay with the child in the corner of the house… you will marry again… if you can get married. Who will marry you with the child? Will you stay alone at home? 99% of divorced people (it means women) are not happy about that. Why? They stay alone. They stay without family. Without a person, who financially supports. They can’t marry with a child. Neither mistress nor maid..."
The fact that broadcaster allows to make such statements on the air casts a shadow on activities carried out in the field of gender equality and human rights protection in the Republic of Azerbaijan. Making a woman the only victim of divorce and family breakdown, creating a "pathetic" image of a woman is considered as propaganda of gender discrimination, which leads to a violation of the relevant requirement of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media".
After the discussions, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan decided to issue a warning to "Muz TV Azerbaijan" - the platform broadcaster performing satellite broadcasting that if such a situation recurs, serious administrative sanctions will be applied.