"Real TV"-nin peyk yayımı lisenziyasına xitam verilməsi haqqında qərar qəbul olunmuşdur.
Milli Televiziya və Radio Şurasının iclası keçirilmişdir. İclasda "Real Təhlil İnformasiya Mərkəzi" MMC-nin peyk yayımı lisenziyasına xitam verilməsi haqqında müraciətinə baxılmışdır.
Hazırda "Real Təhlil İnformasiya Mərkəzi" MMC-nin ümum-ölkə televiziya yayımı üçün Milli Televiziya və Radio Şurası tərəfindən verilən 23 aprel 2019-cu il tarixli 197 qeydiyyat nömrəli lisenziyaya malik olduğunu, bu lisenziyanın da bütün yerüstü, kabel, peyk, İPTV operatorlarında yayımlanmaq hüququ verdiyini nəzərə alaraq, Şura "Real Təhlil İnformasiya Mərkəzi" MMC-yə peyk yayımı üçün verdiyi 5 mart 2018-ci il tarixdə 186 qeydiyyat nömrəli lisenziyanın ləğv olunması haqqında qərar çıxarmışdır.
İclasda, həmçinin, 7-10 may tarixlərində ümum-ölkə televiziya kanallarının monitorinqinin nəticələri müzakirə olunmuşdur.
7 may 2020-ci il tarixdə "Xəzər" televiziya kanalının efirində yayımlanan "Qəlb oğrusu" bədii filmində tütün məmulatından istifadə səhnəsinin aşkar şəkildə yayımlanması ilə "Televiziya və radio yayımı haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 40.2.2.-1-ci maddəsinin tələbləri pozulmuşdur. Şura həmin Qanunun 23.1-ci maddəsini rəhbər tutaraq "Xəzər" televiziya kanalının efirində 18 may 2020-ci il tarixdə proqramların yayımının 1 saatlıq müddətədək (saat 08:00-dan saat 09:00-dək) dayandırılması haqqında qərar qəbul etmişdir.
9 may 2020-ci il tarixdə "ARB" televiziya kanalının efirində yayımlanan "Bakıda küləklər əsir" bədii filmində tütün məmulatından istifadə səhnəsinin aşkar şəkildə yayımlanması ilə "Televiziya və radio yayımı haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 40.2.2.-1-ci maddəsinin tələbləri pozulmuşdur. Şura həmin Qanunun 23.1-ci maddəsini rəhbər tutaraq "ARB" televiziya kanalının efirində 18 may 2020-ci il tarixdə proqramların yayımının 1 saatlıq müddətədək (saat 16:00-dan saat 17:00-dək) dayandırılması haqqında qərar qəbul etmişdir.

National Television and Radio Council revoked the satellite broadcasting license of "Real TV".
National Television and Radio Council held its meeting. At the meeting the appeal of the "Real Analysis and Information Center" LLC on termination of the license for satellite broadcasting was considered.
Taking into account the fact that "Real Analysis and Information Center" LLC is the holder of a license No.197 issued by NTRC on April 23, 2019, which gives the right for terrestrial, satellite broadcasting and broadcasting via cable and IPTV operators, the Council made a decision to terminate the license No.186 issued by NTRC to the "Real Analysis and Information Center" LLC for satellite broadcasting on March 5, 2018.
Also, at the meeting, the results of monitoring of nationwide television channels on May 7-10, 2020 were examined.
An open demonstration of the scene of tobacco use during the broadcasting of the feature film "Qəlb oğrusu" on the "Xəzər TV" channel on May 7, 2020 led to a violation of the requirements of article 40.2.22-1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On television and radio broadcasting". Guided by article 23.1 of this law, the Council has adopted a decision to suspend the broadcasting of "Xəzər TV" channel for one hour on May 18, 2020 (from 8:00 am till 9:00 am).
An open demonstration of the scene of tobacco use during the broadcasting of the feature film "Bakıda küləklər əsir" on the "ARB TV" channel on May 9, 2020 led to a violation of the requirements of article 40.2.22-1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On television and radio broadcasting". Guided by article 23.1 of this law, the Council has adopted a decision to suspend the broadcasting of "ARB TV" channel for one hour on May 18, 2020 (from 4:00 pm till 5:00 pm).