Şəki şəhərində Audiovizual Şuranın təşkilatçılığı ilə bir sıra regional yerüstü yayımçılar ilə dəyirmi masa keçirilmişdir.
19.07.2022 05:49
249
"Uşaqlara dair Strategiya"nın həyata keçirilməsi üzrə 2020-2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı və Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının 2021-2023-cü illər üçün Kommunikasiya Strategiyasının həyata keçirilməsi üzrə 2022-ci ilin Fəaliyyət Planına uyğun olaraq Şuranın və "Kanal S" televiziya kanalının təşkilatçılığı ilə 18 iyul 2022-ci il tarixində Şəki şəhərində dəyirmi masa keçirilmişdir.
Görüşdə Şura aparatının nümayəndələri, "Kanal S" (Şəki), "El TV" (Yevlax), "Kəpəz TV" (Gəncə) regional televiziya kanallarının və "Kəpəz FM" (Gəncə) regional radio kanalının ümumi proqram rəhbərlikləri və xəbər redaksiyalarının məsul əməkdaşları iştirak etmiş, uşaqların zərərli informasiyadan qorunması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərin işıqlandılrılması və maarifləndirmə işlərinin aparılması, uşaqlara qarşı hər cür zorakılığın mənfi nəticələri haqqında maarifləndirmə tədbirlərinin audiovizual mediada işıqlandırılmasının əhəmiyyəti, habelə erkən nikah və qohumlar arasında nikah hallarının qarşısının alınması sahəsində regional medianın rolu mövzularında müzakirələr aparılmışdır.
Şura nümayəndələri bu mövzularda maarifləndirici proqramların təşkil edilməsi, sosial çarxların yayımlanması və bu yayımlar haqqında Şuraya hesabatların təqdim olunması sahəsində yayımçıların vəzifələri və görüləcək tədbirlər barədə zəruri məlumatlar vermiş, daha sonra regional kanalların əməkdaşlarının yayımın təşkili və yeni "Media haqqında" qanuna uyğun olaraq audiovizual proqramlar ilə bağlı tələblər haqqında suallarını cavablandılmışlar.

The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan has organized a roundtable with regional terrestrial broadcasters in Sheki city.
19.07.2022 05:49
On July 18, 2022 in accordance with the action plan for the implementation of the "Strategy for Children" for 2020-2025 and the action plan for 2022 for the implementation of the "Communication Strategy of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan for 2021-2023", the Audiovisual Council and "Kanal S" television channel organized a roundtable in Sheki city.
The meeting was attended by representatives of the Office of the Audiovisual Council, the general program management and responsible staff of the newsrooms of the regional television channels "Kanal S" (Sheki), "El TV" (Yevlakh), "Kapaz TV" (Ganja) and the regional radio channel "Kapaz FM" (Ganja). During the roundtable, issues such as coverage of ongoing activities to protect children from harmful information and educational work in accordance with the "Strategy for Children", the importance of coverage on television channels of educational events concerning the negative consequences of all types of violence against children, as well as the role of regional television channels in the prevention of early marriages and marriages between relatives were discussed.
The representatives of the Council explained to the broadcasters the duties and measures to be taken in the field of organization of special educational programs on these topics, broadcasting of social videos and submission of reports on these broadcasts to the Council.  Then the questions of the regional channel's staff regarding the organization of broadcasting and the requirements related to audiovisual programs in accordance with the new law "On Media" were answered by staff of the Council.